
Svenska domstolar i europeiskt samarbete
VERKTYG
The European Commission for the efficiency of justice (CEPEJ) är Europarådets kommitté för domstolsutveckling. Den inrättades år 2002 av Europarådets ministerkommitté.
Syftet med CEPEJ är att förbättra kvaliteten och effektiviteten i de europeiska rättssystemen och att stärka allmänhetens förtroende för dessa system. CEPEJ har i sin tur ett antal arbetsgrupper, eller nätverk, under sig.
Ett av nätverken är det för pilotdomstolar, som i år firar 18 år. Nätverket är tänkt att ge CEPEJ en bättre förståelse för domstolarnas dagliga arbete och möjliggöra utbyte av god praxis från rättssystemen i Europarådets medlemsstater.
Från Sverige deltar Södertörns tingsrätt och Hovrätten för Västra Sverige i nätverket och veckans inlägg på Domstolsbloggen handlar om CEPEJ:s senaste möte i Strasbourg.
FAKTA
Domare/Beslutsfattare: Patricia Barrefelt, Södertörns tingsrätt

UTBILDNING
» Till utbildningarUppdatering av domar i Infotorg Juridik
Infotorg Juridik har återigen öppnat upp databasen för inhämtning av domar med undantag för brottmål.
Nya domarutnämningar
Regeringen har den 3 april utnämnt ett nytt justitieråd och tretton nya rådmän.
Hög rankning för Lund
Lunds universitet listas nu på plats 36 i en total världsrankning för juridik.