Stort investeringsbedrägeri rullas upp
VERKTYG
På bolagens webbplats har fyra projekt presenterats för investerarna: grön el, rent vatten och solenergi i Sydafrika. Enligt informationen ska cirka 440 miljoner kronor ha investerats i projekten. Utredningen visar att detta är felaktigt. Det skriver Ekobrottsmyndigheten i ett pressmeddelande. Det verkliga beloppet som kunnat identifieras uppgår till cirka 120 miljoner kronor.
Ett projekt, om en AI-bot riktad mot tandvård, har dessutom tagits bort från webbplatsen, och inga kostnader för utveckling av tjänsten har kunnat identifieras i utredningen. Brottsupplägget bedöms ha pågått från 2019 fram till nu.
Utredningen talar enligt myndigheten starkt för att inga utbetalningar gjorts till Sydafrika eller till andra konton som kan kopplas till faktiska investeringar. I stället har stora delar av pengarna förts över till den misstänkte huvudmannen och personer i hans närhet.
19 miljoner kronor har återbetalts till investerare. Dessa pengar misstänks dock inte komma från avkastning i projekten utan från pengar som nya investerare betalat in.
– Förfarandet är typiskt för ett så kallat Ponzi upplägg, dvs. ett investeringsbedrägeri där tidigare investerare betalas med pengar från nya investerare. Bluffen saknar verklig verksamhet och fungerar bara så länge nya deltagare lockas in, förklarar Fredrik Petersson, senior åklagare vid Ekobrottsmyndigheten och den som leder utredningen.
Ekobrottsmyndigheten arbetar nu vidare med att kartlägga målsägande och penningflöden.
– Nu fortsätter utredningen med förhör av de misstänkta och genomgång av beslagtaget tekniskt material. Vi vill också passa på att uppmana personer som känner igen upplägget och misstänker att de blivit utsatta att ta kontakt med oss, säger Fredrik Petersson.
















