Bli kund Annonsera
lördag 11 april 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 10 januari 2020,

Byråerna som klienterna rankar högst

Marlaw, AG Advokat och Schjødt, före detta Hamilton, är vinnare i branschundersökningen Årets advokatbyrå 2019.

VERKTYG

»
Tipsa en vän

För tolfte året i rad har företaget Regi genomfört en branschundersökning som mäter kundnöjdheten hos Sveriges advokatbyråer specialiserade inom affärsjuridik.

Studien omfattade 23 advokatbyråer och närmare 1.150 bedömningar.

- Studien visar tydligt att riktigt nöjda klienter är resultatet av ett långsiktigt och metodiskt arbete. Det visar även årets resultat där några advokatbyråer topprankas upprepade gånger, säger Ylva Gnosse, expertkonsult för undersökningen, i ett pressmeddelande.

När klienterna får bestämma vilken advokatbyrå som är bäst vinner Schjødt (före detta Hamilton) kategorin Stora advokatbyråer, som omsätter mer än 200 miljoner kronor, för andra gången.

I kategorin Advokatbyråer som omsätter 100-199 miljoner kronor vinner AG Advokat och i kategorin Advokatbyråer som omsätter 25-99 miljoner kronor vinner Marlaw för sjätte året i rad.

Dubbelvinst

AG Advokat tilldelas också Stora klientpriset vilket innebär bästa betyg från klienter som köper tjänster för över en miljon kronor på årsbasis.

Även Schjødt tilldelas ytterligare en utmärkelse i form av Klienternas M&A-pris för högst sammanlagt värde för samarbetet i transaktionerna.

- Resultaten visar att ungefär 60 procent av klienterna genomför en eller flera transaktioner i samarbete med sina advokatbyråer. Det är både företags- och fastighetsöverlåtelser och förvärv, säger Ylva Gnosse.

- När vi frågar klienterna om det största behovet inom affärsjuridik på ett till två års sikt svarar de flesta just detta arbete med M&A i olika former. Dessa uppdrag tillhör de mest komplexa och de största utmaningarna i samarbetet handlar om förståelse för verksamheten och affären.

Klienternas M&A-pris, sammanlagt högst betyg i samarbetet med transaktioner

  1. Schjødt
  2. Cederquist
  3. Morris Law

Stora klientpriset, köpt tjänster för en miljon kronor eller mer specifikt av sin byrå

  1. AG Advokat
  2. Schjødt
  3. Delphi

Årets advokatbyrå 200+ miljoner kronor

  1. Schjødt
  2. Delphi
  3. Wistrand

Årets advokatbyrå 100-199 miljoner kronor

  1. AG Advokat
  2. Foyen

Årets advokatbyrå 25-99 miljoner kronor

  1. Marlaw
  2. Crusner
  3. Flood Herslow Holme och Magnusson

Medgiven talan av region prövas igen

I ett mål om vårdingrepp vid förlossning medgav en region betalningsskyldighet men förnekade ansvar för en påstådd kränkning av grundläggande fri- och rättigheter. Högsta domstolen slog fast att ett sådant orent medgivande inte hindrar domstolsprövning. Nu prövas målet återigen i tingsrätten.

Foto Hans Christiansson

Aktivt arbete mot välfärdsbrott

Över 22 miljoner kronor i felaktiga utbetalningar har stoppats eller återkrävts av Uppsala kommun under 2025. Resultaten uppges vara en följd av ett mer systematiskt arbete för att stoppa välfärdsbrott tidigare i systemen.

Åtalas för mord i Norrköping

Åklagaren har väckt åtal mot två personer för inblandning i mordet på en 23-årig man som sköts i ett parkeringsgarage i Norrköping den 19 december 2024. En 22-årig man åtalas för mord och grovt vapenbrott, och en 30-årig man åtalas för medhjälp till mord.

Foto Leif Ingvarson

Jurist blir chef för Kriminalvården

Regeringen har utsett Rikard Jermsten till ny generaldirektör och chef för Kriminalvården. Anställningen gäller från och med den 11 maj 2026 till och med den 31 maj 2032.

Vinge samarbetar med XO Foundation

Vinge har inlett ett pro bono-samarbete med XO Foundation i syfte att stötta nästa generations entreprenörer.

DOMARBLOGGEN

Vad händer efter huvudförhandlingen?

Om domarens arbete efter det att huvudförhandlingen är avslutad handlar det senaste inlägget på Domarbloggen.

Foto Roland Magnusson

Åtalas för omfattande stölder av motorcyklar

Åtta personer har i dag åtalats för delaktighet i stölder av närmare 70 motorcyklar och fyrhjulingar i Dalarna och andra delar av Mellansverige. Utredningen visar att fordonen har transporterats till Polen i en organiserad verksamhet. Sammanlagt är de stulna fordonen värda omkring fem miljoner kronor.

Ny delägare i Hammar-skiöld

Advokatfirman Hammar-skiöld har rekryterat Martin Järvengren som ny partner inom firmans verksamhet för finansiell reglering.

Foto jagen51

Ökat fokus på arbetslivskriminalitet

Under 2025 ökade de myndighetsgemensamma kontrollerna kraftigt, vilket ledde till fler upp-täckta brottsupplägg och ekonomiska oegentligheter. Totalt stoppades eller krävdes 187 miljoner kronor tillbaka.

Foto Snowing

Femton nya domare

Regeringen har den 1 april utnämnt femton nya domare.

Foto MICHAEL KUELBEL

Arbete för mer oberoende domstolar

Domstolsverket redovisar nu ett regerings-uppdrag om förberedelserna inför den så kallade oberoendereformen. Från den 1 april 2027 blir Domstolsverket en styrelsemyndighet, Domstolsstyrelsen, ledd av en styrelse där en majoritet av ledamöterna är eller har varit ordinarie domare.

MAQS:s fondteam nyanställer

MAQS Advokatbyrå har rekryterat Therese Virgin, specialist inom fonder, investeringar och privat M&A.

Foto Anna Hansen

Nya justitieråd i HFD

Regeringen har i dag utnämnt Magnus Bengtsson och Johan Lundmark till justitieråd i Högsta förvaltningsdomstolen.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt