Bli kund Annonsera
fredag 24 april 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 30 september 2022,

Polisen får kritik för hantering av personuppgifter

Integritetsskyddsmyndigheten, IMY, riktar nu kritik mot hur polisen hanterar personuppgifter i Schengens informationssystem, ett it-system för utbyte av uppgifter om bland annat efterlysta personer mellan EU:s medlemsländer.

VERKTYG

»
Tipsa en vän

IMY är klar med en granskning av den svenska polisens hantering av den nationella delen av Schengens informationssystem, SIS II. Det skriver myndighetem i ett pressmeddelande. SIS II är ett EU-gemensamt it-system där varje medlemsstat kan föra in uppgifter om personer och vissa föremål som är efterlysta eller eftersökta med en begäran om att en särskild åtgärd ska vidtas om personen eller föremålet påträffas. Alla EU-länder ska vart fjärde år genomföra den här typen av granskning av sitt nationella SIS II.

– Vår omfattande granskning visar att Polismyndigheten till stora delar följer regelverket men vi har även konstaterat ett par brister i polisens användning av SIS II. I vårt beslut förelägger vi polisen att vidta ett antal åtgärder för att komma tillrätta med bristerna, säger Jonas Agnvall, jurist på IMY, i pressmeddelandet.

Polisen måste bland annat ändra i sina rutiner och införa individuella prövningar av behovet av förlängningar av registreringar i SIS II och dokumentera besluten. Polisen sparar användarloggar längre än de tillåtna tre åren och måste därför införa rutiner och/eller tekniska funktioner för att förhindra att användarloggar sparas längre än tillåtet.

Senast tre månader efter att IMY:s beslut vunnit laga kraft måste polisen inkomma med en skriftlig åtgärdsplan till IMY. Planen ska innehålla en detaljerad redogörelse för de åtgärder som polismyndigheten avser att vidta i förhållande till de konstaterade bristerna.

Åtalas för två sprängdåd i södra Stockholm

Åtal har väckts mot en man för anstiftan till två olika sprängningar i södra Stockholm i april 2025. Ytterligare fem personer åtalas för med-verkan till en av sprängningarna. Samma anstif-tare anses ligga bakom båda dåden och åtal har därför väckts samtidigt och målen kommer att behandlas i en gemensam rättegång.

Ny lagman i förvaltningsdomstol

Regeringen har den 23 april utnämnt Lars Seger att vara lagman i Förvaltningsrätten i Linköping.

DOMARBLOGGEN

Reformarbete i Kosovo

Veckan inlägg på Södertörns tingsrätts domarblogg handlar om EU:s arbete i Kosovo med stöd till utvecklingen av landets rättsväsende.

Foto Anna Henriksson

Otydliga skatteregler riskerar orättvisa vid bostadsöverlåtelser

Privatpersoner som överlåter eller delar upp bostäder vid skilsmässa eller arv ställs ofta inför komplexa skattefrågor utan tillgång till kvalificerad rådgivning. En ny avhandling i juridik av Anton Magnusson vid Umeå Universitet visar att bristande kunskap om reavinstskatt riskerar att leda till felaktiga beräkningar och ekonomiskt orättvisa uppgörelser.

Ny partner i Baker McKenzie

Advokaten Anna Orlander återvände till Baker McKenzie som partner vid Stockholmskontoret den 1 april.

Foto Hans Malm

Hovrätt får ny lagman

Regeringen har den 16 april utnämnt Margareta Hansson att vara hovrättslagman i Hovrätten över Skåne och Blekinge.

Foto © MoniqueRodriguez

Ny tidsobestämd påföljd

Den 15 april trädde en ny tidsobestämd frihetsberövande påföljd, säkerhetsförvaring, i kraft. Påföljden ska enligt regeringen stärka samhällets skydd mot personer med hög risk för återfall i allvarlig brottslighet.

Ny statssekreterare i Justitiedepartementet

Regeringen har utsett Karin Sedvall till ny statssekreterare hos justitieminister Gunnar Strömmer.

Jurist blir chef för Revisorsinspektionen

Regeringen har anställt juristen Anders Ahlgren som direktör och myndighetschef för Revisorsinspektionen.

DOMARBLOGGEN

Domstolen och om-händertagande av barn

Vilken är domstolens roll när ett barn omhänder-tas? Om det handlar veckans inlägg på Söder-törns tingsrätts domarblogg.

Åtal för mord i Sigtuna

Åklagaren har väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som anträffades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015.

Lindahl i samarbete om mänskliga rättigheter

Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law (RWI) och Advokatfirman Lindahl har ingått ett strategiskt partnerskap för att stärka tillämpningen av mänskliga rättigheter och rättsstatens principer.

Ny MP för MAQS

MAQS Advokatbyrå har utsett Jonas Blomquist till ny Managing Partner för byråns Malmökontor.

Framtidens jurister i fokus på Juridicums utbildningsdag

Nyligen samlades Juridiska fakulteten i Stock-holm till en utbildningsdag med fokus på jurist-programmets framtida inriktning. Med utgångs-punkt i både studentperspektiv och arbetsmark-nadens behov, diskuterades hur utbildningen kan fortsätta utvecklas i takt med samhället.

Foto Anna Hansen

Nya justitieråd i HD

I dag tillträder Erik Lindberg och Tobias Eriksson som nya justitieråd i Högsta domstolen.

Juristprofessor kritisk mot regeringen

Regeringen stressar fram bristfälliga lagar och tar inte hänsyn till vad Lagrådet framför i de olika lagstiftningsärendena. Det menar professor Joakim Nergelius.

Foto Doug Olson

Medgiven talan av region prövas igen

I ett mål om vårdingrepp vid förlossning medgav en region betalningsskyldighet men förnekade ansvar för en påstådd kränkning av grundlägg-ande fri- och rättigheter. Högsta domstolen slog fast att ett sådant orent medgivande inte hindrar domstolsprövning. Nu prövas målet återigen i tingsrätten.

Foto Hans Christiansson

Aktivt arbete mot välfärdsbrott

Över 22 miljoner kronor i felaktiga utbetalningar har stoppats eller återkrävts av Uppsala kommun under 2025. Resultaten uppges vara en följd av ett mer systematiskt arbete för att stoppa välfärdsbrott tidigare i systemen.

Åtalas för mord i Norrköping

Åklagaren har väckt åtal mot två personer för inblandning i mordet på en 23-årig man som sköts i ett parkeringsgarage i Norrköping den 19 december 2024. En 22-årig man åtalas för mord och grovt vapenbrott, och en 30-årig man åtalas för medhjälp till mord.

Foto Leif Ingvarson

Jurist blir chef för Kriminalvården

Regeringen har utsett Rikard Jermsten till ny generaldirektör och chef för Kriminalvården. Anställningen gäller från och med den 11 maj 2026 till och med den 31 maj 2032.

Vinge samarbetar med XO Foundation

Vinge har inlett ett pro bono-samarbete med XO Foundation i syfte att stötta nästa generations entreprenörer.

DOMARBLOGGEN

Vad händer efter huvudförhandlingen?

Om domarens arbete efter det att huvudförhandlingen är avslutad handlar det senaste inlägget på Domarbloggen.

Foto Roland Magnusson

Åtalas för omfattande stölder av motorcyklar

Åtta personer har i dag åtalats för delaktighet i stölder av närmare 70 motorcyklar och fyrhjulingar i Dalarna och andra delar av Mellansverige. Utredningen visar att fordonen har transporterats till Polen i en organiserad verksamhet. Sammanlagt är de stulna fordonen värda omkring fem miljoner kronor.

Ny delägare i Hammar-skiöld

Advokatfirman Hammar-skiöld har rekryterat Martin Järvengren som ny partner inom firmans verksamhet för finansiell reglering.

Foto jagen51

Ökat fokus på arbetslivskriminalitet

Under 2025 ökade de myndighetsgemensamma kontrollerna kraftigt, vilket ledde till fler upp-täckta brottsupplägg och ekonomiska oegentligheter. Totalt stoppades eller krävdes 187 miljoner kronor tillbaka.

Foto Snowing

Femton nya domare

Regeringen har den 1 april utnämnt femton nya domare.

Foto MICHAEL KUELBEL

Arbete för mer oberoende domstolar

Domstolsverket redovisar nu ett regerings-uppdrag om förberedelserna inför den så kallade oberoendereformen. Från den 1 april 2027 blir Domstolsverket en styrelsemyndighet, Domstolsstyrelsen, ledd av en styrelse där en majoritet av ledamöterna är eller har varit ordinarie domare.

MAQS:s fondteam nyanställer

MAQS Advokatbyrå har rekryterat Therese Virgin, specialist inom fonder, investeringar och privat M&A.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt