Ny GD för Ekobrottsmyndigheten
VERKTYG
Den kriminella ekonomin i Sverige omsätter omkring 352 miljarder kronor per år, enligt en rapport från ESO.
– Den ekonomiska brottsligheten i Sverige är både systemhotande och samhällshotande, och den kvalificerade ekonomiska brottsligheten finns i stort sett i alla branscher där man kan tjäna pengar. Ekobrottsmyndigheten har en helt avgörande roll för att förebygga och bekämpa den ekonomiska brottsligheten, förklarar Ola Sjöstrand.
Regeringen har gett tre medskick i uppdraget: att öka antalet utredningar och lagföringar och att återta mer brottsvinster, fördjupa och utveckla samverkan med andra brottsbekämpande myndigheter samt att stärka den proaktiva ekobrottsbekämpningen.
– En nyckel för att vi ska lyckas med vårt uppdrag är att utveckla samverkan med andra. Det gör vi redan i stor utsträckning, men vi behöver utveckla det ännu mer. Det gäller så väl med andra brottsbekämpande myndigheter som med andra samhällsaktörer, både för att kunna återta mer brottsvinster och för att stärka den proaktiva brottsbekämpningen. Vi behöver arbeta tillsammans mot ekobrott, på riktigt, säger Ola Sjöstrand.
Ola Sjöstrand har en bakgrund som operativ åklagare och chef och kommer närmast från Åklagarmyndigheten där han varit chef för Nationella åklagaravdelningen, som omfattar fem nationella enheter: Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet, Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål, Riksenheten mot korruption, Riksenheten för säkerhetsmål och Eurojust i Haag.












.jpg)