Bli kund Annonsera
tisdag 25 februari 2020
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 27 januari 2020,

54 nya advokater

Adokatsamfundet har antagit 54 advokater och 60 advokater har trätt ur samfundet.

Styrelsen för Sveriges advokatsamfund antog 54 ledamöter den 23 januari.

Vandad Ahmedi
Stockholmsavdelningen
Wistrand Advokatbyrå

Fredrika Allard
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Piper

Ulrica Alvestrand
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Törngren Magnell

Olle Andersson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge

Henrik Asker
Södra avdelningen
Activa Advokaterna

Anna Backman
Västra avdelningen
Advokatfirman Vinge

Sanela Begovic
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Lindahl

Ulrika Bengtsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge

Sebastian Berentsen
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrån Nichols & Co

Johan Berg
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling

Michelle Berglund
Södra avdelningen
Advokatfirman Lindahl

Johannes Björhn
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrån Dubio

Emil Björkhem
Utlandsavdelningen
Scotto Partners
Paris
Frankrike

Anna Brengesjö
Stockholmsavdelningen
AG Advokat

Mikaela Carlberg
Stockholmsavdelningen
Cirio Advokatbyrå

Carin Carlsson
Västra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt

Georg Dellborg
Västra avdelningen
Advokatfirman Ottosson & Pakas

Johan Falk
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Kahn Pedersen

Erik Forsström
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling

Olof Fristorp
Östra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt

Pekka Frölander
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Delphi

Jonas Ingvarson Graffman
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Delphi

Emily Göhlin
Östra avdelningen
Amber Advokater

Cajsa Hansen
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist

Elin Holm
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist

Jesper Holmberg
Norra avdelningen
Advokataktiebolaget Br. Gustafsson

Albin Johansson
Stockholmsavdelningen
Arnér & Partners

Nafsika Karavida
Utlandsavdelningen
Reavis Page Jump LLP
New York
USA

Ida Karlsson
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Lindahl

Theodora Kartal
Mellersta avdelningen
Advokathuset Actus

Åsa Kjellander
Stockholmsavdelningen
Andulf Advokat

Moa Knuuttila
Stockholmsavdelningen
Lewis Langley & Partners

Daniel Kolm
Södra avdelningen
Mannheimer Swartling

Viveka Classon Källström
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge

Sofia Kämmerling
Stockholmsavdelningen
Brick Advokat

Kristoffer Larson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge

Emma Malm
Södra avdelningen
Juristbyrån Divinius

Kajsa Mareniusson
Stockholmsavdelningen
Wigge & Partners

Henrik Nobel
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Lindahl

Per Nylander
Västra avdelningen
Advokatfirman Morris

Sofie Ottosson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Hammarskiöld & Co

Jon Pettersson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Törngren Magnell

Olivia Revelj
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrån Elisabeth Fritz

Carl Sander
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge

Johanna Sazon
Stockholmsavdelningen
Azzam Advokatbyrå

Andreas Sjövall
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Piper

Pontus Sundback
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Althin

Erik Svärd
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson

Karin Söderberg
Stockholmsavdelningen
Bird & Bird

Philip Thorell
Stockholmsavdelningen
Baker & McKenzie

Niclas Tidare
Stockholmsavdelningen
Brick Advokat

Caroline Turan
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Landerdahl & Partners

Henrik Wastenson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge

Cecilia Vesslén
Stockholmsavdelningen
Magnus Wollsén Advokat

Registrerad EU-advokat

Jolene Reimerson, solicitor England och Wales
Advokatfirman Vinge

Utträdda ledamöter

Anna-Lisa Agneheim, Norrköping, per den 31 december 2019
Björn Andersson, Stockholm, per den 7 januari 2020
Marcus Andersson, Stockholm, per den 23 januari 2020
Jan Axelsson, Malmö, per den 31 december 2019
Sven-Åke Bergkvist, Stockholm, per den 31 december 2019

Christer Berglund, Göteborg, per den 31 december 2019
Daniel Brand, Stockholm, per den 31 december 2019
Inger Brännström, Vaggeryd, per den 31 december 2019
Per Bäcklund, Göteborg, per den 31 december 2019
Kenny Carlsson, Tyresö, per den 31 december 2019

Jacqueline Carsbo, Stockholm, per den 15 december 2019
Karl Johan Dhunér, Stockholm, per den 31 december 2019
Jan Elgmark, Borås, per den 31 december 2019
Lars Eng, Sundsvall, per den 31 december 2019
Angelica Friberg, Malmö, per den 13 januari 2020

Johannes Fundeborg, Stockholm, per den 12 december 2019
Fredrik Hannu, Luleå, per den 23 december 2019
Lars Hartzell, Stockholm, per den 31 december 2019
Kent Heglind, Örebro, per den 31 december 2019
Hedvig Helmerson, Stockholm, per den 31 december 2019

Anders Hessle, Sollentuna, per den 31 december 2019
Ninni Holfve, Täby, per den 31 december 2019
Anders Högström, Borås, per den 31 december 2019
Björn Israelsson, Örebro, per den 31 december 2019
Anna Hofling Johansson, Göteborg per den 13 januari 2020

Ida Jonsson, Stockholm, per den 8 januari 2020
Robert Jonsson, Örebro, per den 30 december 2019
Per Josefson, Stockholm, per den 31 december 2019
Therese Jönsson, Malmö, per den 1 december 2019
Anders Kollberg, Göteborg, per den 20 december 2019

Ewa Krokosz, Stockholm, per den 30 november 2019
Marc Lindberg, Göteborg, per den 31 december 2019
Tommy Lindgren, Kalmar, per den 30 december 2019
Robert Lindholm, Strömstad, per den 31 december 2019
Pontus Ljunggren, Skövde, per den 27 december 2019

Peder Lundgren, Stockholm, per den 23 december 2019
Hanna Monthan, Stockholm, per den 31 december 2019
Björn Mörck, Uddevalla, per den 31 december 2019
Angelica Nelson, Stockholm, per den 23 december 2019
Lars Nerbrand, Malmö, per den 31 december 2019

Isabell Nielsen, Stockholm, per den 31 december 2019
Per Nilsson, Malmö, per den 31 december 2019
Ida Nordenström, London, per den 3 januari 2020
Charlotte Nordström, Stockholm, per den 17 december 2019
Anders Norlander, Stockholm, per den 30 december 2019

Peter Oscarsson, Malmö, per den 31 december 2019
Erik Victor Ragnå, Stockholm, per den 31 december 2019
Agneta Roos, Lund, per den 31 december 2019
Fredrik Schlasberg, Landskrona, per den 31 december 2019
Leonie Selting, Stockholm, per den 31 december 2019

Eva Ståhl, Uppsala, per den 31 december 2019
Erik Sundgren, Stockholm, per den 31 december 2019
Robert Svan, Göteborg, per den 31 december 2019
Per Svensson, Njurunda, per den 31 december 2019
Erik Thilén, Stockholm, per den 14 januari 2020

Andreas Tocklin, Stockholm, per den 31 december 2019
Teddy Wallén, Saltsjö-Boo, per den 31 december 2019
Hans G Wesslau, Helsingborg, per den 31 december 2019
Gustav Wiklander, Stockholm, per den 3 januari 2020
Johan Wiklund, Helsingborg, per den 31 december 2019

Avlidna ledamöter

Björn Engdahl, Varberg, den 8 december 2019
Fredrik Gustavsson, Stockholm, den 22 november 2019
Axel Richter, Limhamn, den 23 oktober 2019

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.




 
» Logga in automatiskt