91 nya advokater
VERKTYG
Antagna advokater
Charlotta Agrell, Norra avdelningen, Advokatbyrån Kaiding Kommanditbolag, Umeå
Anna Ahlénius, Stockholmsavdelningen, Försvarsadvokaterna Stockholm HB
Henning Albertsson, Östra avdelningen, Wesslau Söderqvist Advokatbyrå i Jönköping HB
Anna Almroth, Stockholmsavdelningen, AG Advokat KB
Amir Amdouni, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Devlet AB
Richard Anderkron, Västra avdelningen, Setterwalls Advokatbyrå AB, Göteborg
Johanna Annerback, Västra avdelningen, Advokatbyrån STARK i Väst AB, Borås
Gabrielle Asklund, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Salmi & Partners AB
Jakob Aurelius, Södra avdelningen, Setterwalls Advokatbyrå AB, Malmö
Helena Berger, Stockholmsavdelningen, Hellström Advokatbyrå KB, Stockholm
Malin Berggren, Stockholmsavdelningen, Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Anna Bergsten, Mellersta avdelningen, Advokatfirman Wikner AB, Falun
Joel Björnfot, Stockholmsavdelningen, Wistrand Advokatbyrå
Linnea Bonde, Västra avdelningen, Advokatbyrån Anna Heurlin AB, Varberg
Sanna Böris, Stockholmsavdelningen, Hannes Snellman Advokatbyrå AB
Natalie Comrin, Västra avdelningen, Måres Advokatbyrå AB, Göteborg
Clarence Crafoord, Stockholmsavdelningen, Juristfirman Clarence Crafoord
Eva Danielson, Stockholmsavdelningen, Ramberg Advokater KB, Stockholm
Preeti Dhillon, Stockholmsavdelningen, Andulf Advokat AB
David Ehn, Mellersta avdelningen, Advokatbyrån Moreau, Olsson & Högberg AB, Karlstad
Marielle Eide, Västra avdelningen, Advokatfirman Delphi i Göteborg KB
Anna Eidvall, Stockholmsavdelningen, Kompass Advokat AB
Arvid Eklann, Västra avdelningen, Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB, Göteborg
Jenny Eliasson, Västra avdelningen, Advokatbyrå Prima AB, Borås
Johan Englund, Stockholmsavdelningen, Advokatfirma DLA Piper Sweden KB
Madeleine Engzell, Stockholmsavdelningen, PG Magnusson Advokatbyrå AB
Eva Rosén Eriksson, Södra avdelningen, AdvokatGruppen LUND AB, Lund
Behrang Eslami, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Defens AB
Johanna Flink, Stockholmsavdelningen, Baker & McKenzie Advokatbyrå KB
Ylva Forsberg, Stockholmsavdelningen, Hamilton Advokatbyrå KB
Jakob Frost, Södra avdelningen, Advokatfirman Southlaw HB, Malmö
Linus Gardell, Stockholmsavdelningen, Lewis Langley & Partners Advokatbyrå AB
Amanda Granqvist, Stockholmsavdelningen, Sandart & Partners Advokatbyrå KB
Fredrik Gunnard, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Törngren Magnell KB
Malin Haag, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Vinge KB
Emilie Hjelte, Västra avdelningen, Setterwalls Advokatbyrå AB, Göteborg
Sara Hovstadius, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Lindahl KB
Maria Håkansdotter, Södra avdelningen, Advokatfirman Vinge KB, Malmö
Sebastian Iso-Kamula, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Lindahl KB
Karin Johnsson, Stockholmsavdelningen, Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Pernilla Jonsson, Västra avdelningen, Advokatfirman Kjällgren AB, Uddevalla
Madeleine Jönsson, Stockholmsavdelningen, Foyen Advokatfirma KB
Emelie Jörwall, Södra avdelningen, Advokatfirman Hemzelius Fransson AB, Lund
Felek Kartal, Stockholmsavdelningen, KRIM advokater HB
Sofia Kax, Stockholmsavdelningen, Sandart & Partners Advokatbyrå KB
Johan Kennemyr, Stockholmsavdelningen, Eversheds Sutherland Advokatbyrå AB
Maria Klasson, Stockholmsavdelningen, Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Maria Dahlin Kolvik, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Vinge KB
Mark Kristoffersson, Stockholmsavdelningen, MAQS Advokatbyrå Stockholm AB
Alexandra Kruse, Stockholmsavdelningen, holmgrenhansson ADVOKATBYRÅ AB
Alexander Källström, Stockholmsavdelningen, Nihlmark & Zacharoff Advokatbyrå AB
Martin Lager, Södra avdelningen, Advokatfirman Bergmyr & Partners HB, Malmö
Mikaela Lamrin, Stockholmsavdelningen, Walthon Advokater AB
Matilda Landström, Mellersta avdelningen, Advokatbolaget Wallin & Söderberg AB, Uppsala
Linnea Lindberg, Södra avdelningen, Foyen Advokatfirma KB, Malmö
Annelie Lindstedt, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman NOVA AB
Chanelle Malmqvist, Stockholmsavdelningen, Advokatbyrån Lege AB
Filip Nilsson Markhed, Mellersta avdelningen, Advokatfirman Lindahl KB, Uppsala
My Mattsson, Stockholmsavdelningen, Kriström Advokatbyrå KB
Anna Melander, Norra avdelningen, Advokatfirman Lundberg & Åkerlund HB, Luleå
Siri Mårtensson, Västra avdelningen, MAQS Advokatbyrå Göteborg AB
Elin Nilsson, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman NOVA AB
Caroline Nord, Södra avdelningen, Advokatgruppen Mikael Nilsson i Malmö AB
Rebecca Högberg Nordin, Stockholmsavdelningen, Celsus Advokatbyrå HB
Johanna Norman, Mellersta avdelningen, Zedendahl Advokatbyrå Norman AB, Uppsala
Sofia Törnroth Nyberg, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Vinge KB
Mehrnaz Pakgohar, Stockholmsavdelningen, Advokatfirma DLA Piper Sweden KB
Emanuel Petersson, Södra avdelningen, Advokatfirman Hemzelius Fransson AB, Lund
Tom Pripp, Norra avdelningen, Pripplaw AB, Östersund
Erik Victor Ragnå, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman MarLaw AB
Sixto Rios, Stockholmsavdelningen, Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Sara Ronéus, Mellersta avdelningen, Carlstads Advokatbyrå HB, Karlstad
Beatrice Eddysson Rämsell, Västra avdelningen, Stommen Juridik AB, Ed
Adam Röning, Västra avdelningen, Gaestadius Advokater HB, Göteborg
Henrik Schön, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Vinge KB
Josefin Sjöström, Södra avdelningen, Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB, Malmö
Ingrid Sondell, Västra avdelningen, Setterwalls Advokatbyrå AB, Göteborg
Anna Wallentin Staaf, Stockholmsavdelningen, Advokat Maarit Eriksson AB
Anton Strandberg, Norra avdelningen, Ahlgrens Advokatbyrå HB, Umeå
Ingela Sundelin, Stockholmsavdelningen, Fröberg & Lundholm Advokatbyrå AB
Maria Sundqvist, Stockholmsavdelningen, Advokatbyrån Wallin & Partners AB
Isabelle Sundström, Stockholmsavdelningen, Eversheds Sutherland Advokatbyrå AB
Tobias Svadling, Västra avdelningen, Wistrand Advokatbyrå Göteborg KB
Jacob Rosell Svensson, Södra avdelningen, Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB, Malmö
Marie Widell Traunsberger, Södra avdelningen, Advokatbyrån Limhamnsjuristen AB, Limhamn
Elin Törnbladh, Stockholmsavdelningen, Advokatfirman Steinmann AB
Paola Uggla, Södra avdelningen, Ulrika Rogland Advokatbyrå AB, Malmö
Jonas Vandér, Norra avdelningen, Advokatfirman Abersten HB, Gävle
Abraham Zeito, Västra avdelningen, Advokaterna Hurtig & Partners AB, Uddevalla
Fredrik Zenngard, Västra avdelningen, Advokatfirman Salmi & Partners AB, Göteborg
Hanna-Marija Zivojinovic, Stockholmsavdelningen, Advokatbyrån
Dubio AB
Registrerad EU-advokat
Virginie Kurtz (avocat, Belgien), Advokatfirman Hammarskiöld & Co, Stockholm
Utträdda ledamöter
Karin Ahlstedt, Stockholm, per den 15 juni 2018
Magnus Andersson, Stockholm, per den 15 augusti 2018
Anders Aronsson, Eskilstuna, per den 31 augusti 2018
Karin Attorps, Stockholm, per den 31 augusti 2018
Nina Bennet, Stockholm, per den 1 juli 2018
Jennifer Hagerman Berger, Stockholm per den 30 juni 2018
Carolina-Marie Bergquist, Göteborg per den 27 juli 2018
Maria Blomberg, Stockholm, per den 31 augusti 2018
Josephine Borg, Stockholm, per den 30 juni 2018
Lisa Claar, Umeå, per den 1 juni 2018
Michaela Davéus, Stockholm, per den 31 augusti 2018
Katarina Winiarski Dol, Stockholm, per den 17 augusti 2018
Joakim Edoff, Göteborg, per den 24 augusti 2018
Linn Ejderhamn, Stockholm, per den 22 juli 2018
Fanny Ericson, Umeå, per den 17 juni 2018
Anders Gustavsson, Stockholm, per den 31 juli 2018
Patricia Haddad, Stockholm, per den 17 augusti 2018
Lisa Hammarberg, Uppsala, per den 31 augusti 2018
Emil Albihn Henriksson, Stockholm, per den 6 augusti 2018
Thomas Hörnfeldt, Örnsköldsvik, per den 30 juni 2018
Josefin Johansson, Stockholm, per den 14 augusti 2018
Tobias Jonsson, Uppsala, per den 27 augusti 2018
Daniel Kim, Stockholm, per den 31 augusti 2018
Anna-Karin Kjellström, Malmö, per den 11 augusti 2018
Julia Lacandler, Borås, per den 31 augusti 2018
Karl Lindelöw, Stockholm, per den 30 juni 2018
Johanna Lindqvist, Göteborg, per den 17 augusti 2018
Dennis Lundquist, Stockholm, per den 7 augusti 2018
Dick Lundqvist, Stockholm, per den 31 augusti 2018
Claes Månsson, Stockholm, per den 30 juni 2018
Henric Namander, Göteborg, per den 15 juni 2018
Viktor Olsson, Stockholm, per den 30 juni 2018
Håkan Pihl, Göteborg, per den 5 juni 2018
Eric M. Runesson, Stockholm, per den 1 september 2018
Frida Segenmark, Stockholm, per den 25 juli 2018
Leonie Selting, Stockholm, per den 1 augusti 2018
Jonna Sidén, Stockholm, per den 22 augusti 2018
Åsa Sjögren, Stockholm, per den 26 augusti 2018
Philip Stragne, Stockholm, per den 28 juni 2018
Göran Wernstedt, Stockholm, per den 30 juni 2018
Jonas Wiberg, Sollentuna, per den 20 augusti 2018
Bertil Villard, Stockholm, per den 1 juli 2018
Gabriel Örün, Stockholm, per den 21 juni 2018
Upphävande av EU-registrering
Mahgol Sharili, Helsingborg, per den 2 januari 2018
Avlidna ledamöter
Jesper Grünbaum, Stockholm, den 2 augusti 2018
Erik Järneström, Västervik, den 28 mars 2018
Stig Rindborg, Lidingö, den 17 juli 2018
Lars-Henrik Tisell, Stockholm, den 12 juli 2018
Anita Wikefeldt, Värnamo, den 10 april 2018
UTBILDNING
» Till utbildningarHäktning av barn
Om lagens särskilda krav för häktning av barn handlar det senaste inlägget på Domarbloggen.
Ny MP på Lindahl
Från den 1 mars har Advokatfirman Lindahls kontor i Uppsala en ny Managing Partner.